LITERATURA WOJENNA DLA DZIECI - polecamy

Napisane przez piątek, 12 styczeń 2018 15:01

W małym, zaledwie 7 letnim serduchu nosiła tony czułości  i wrażliwości na krzywdę innych. Śniła o świeżym chlebie z białym pachnącym mlekiem, takim innym od jej codziennego: paskudnego jak glina.  I o kwitnących, pachnących łąkach. Przyjaźniła się ze szczurem ze złamanym ogonkiem.

Los je nie oszczędzał. Zesłał zamieć i lokomotywę, która w jednej chwili świat małego dziecka zamieniła w nicość. Było też  pożegnanie, podczas którego „do widzenia” to tylko słowa, które się nie ziszczą.

Czy doczekała się kiedyś polskiego chleba, który nie smakuje jak glina? 

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Ze specyficznym kunsztem prowadzi małego czytelnika przez kawałek trudnej, polskiej historii.  Z wielką klasą unika epatowania okrucieństwem, cierpieniem a nade wszystko tanim  moralizatorstwem. Książka piękna i warta przeczytania zwłaszcza, że w ty roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rodzina dziewczynki  -  Chmurki -  to zesłańcy, ofiary stalinizmu. Dziewczynka nie rozumie dlaczego nagle musi opuścić warszawskie mieszkanie i razem z mamą, babcią i ciocią zamieszkać w rozpadającej się chałupie na dalekiej Syberii. Książka na  podstawie prawdziwych wspomnień Anny Szwykowskiej-Michalskiej. Polecamy dzieciom od 10 roku życia. 

 

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska