Monika Drobińska

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska 

poniedziałek, 05 lipiec 2021 20:09

Kolorowe kamyczki w Ełku połączyły świat

 

Ełk z „całym” światem zbudował kolorowy „dywan - chodnik” z ręcznie malowanych kamyków nad Jeziorem Ełckim vis a vis Wieży Widokowej. Projekt połączył wiele miast i Państw. To pierwszy taki chodnik o charakterze międzynarodowym na świecie, którego budowa rozpoczęła się w czasie pandemii, niepokoju i trosk. Chodnik ma rozchmurzyć nasze twarze i połączyć we współtworzeniu, w pięknym i szczytnym celu. Pokazać, że możemy być architektami Polski radosnej, otwartej, miejsca dla wszystkich. Ale nade wszystko przypomnieć, jak ważna jest umiejętność cieszenia się z małych, zwykłych rzeczy. 

Kolorowe motywy na kamykach będą miały za zadanie rozchmurzyć nasze czasami szare dni, wywołać uśmiech na twarzy i przypomnieć, o rzeczach najprostszych, że razem możemy więcej. Projekt stawia również na promocję aktywność, w najprostszej formie, długich spacerów, oglądania wschodów i zachodów słońca i obcowania z naturą. Dla dzieci, ma być zachętą by porzucić smart fona i przyjść do nas – na spacer, kolorowym traktem, gdzie będą mogli odnaleźć także przez siebie namalowane kamyki. Na kamykach znajdą się także motywy historii i sztuki, a także kultowa klasyka, bajki i filmy z PRL-u. To również oczywiście promocja naszych miast i Państw i zaproszenie do odwiedzin siebie nawzajem.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest ełcka Fundacja Odpowiedzialni Za Marzenia.

IMG 2832s

Kamyki malowali przedszkolaki, uczniowie, artyści, osoby prywatne, również te wyjątkowo utalentowane. M.in. Poznań, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Warszawa, Garwolin, Gdynia, Wiedeń, Prostki, Hiszpania, Zakopane, USA, Islandia, Izrael, Białoruś, Ukraina, Litwa, Estonia...

W akcję włączyło się wiele polskich miast, a także innych Państw.  To już projekt nie tylko międzynarodowy, ale również projekt, który wymknął się poza Europę, bo malowała z nami m.in. Afryka, Australia, dzieci z Meksyku czy Indii. Także dzieci ze slumsów, z plemienia Samburu i kilku innych miejsc Kenii. Kamyki z Ełku, to również piękno świata, ale nade wszystko piękno ludzi, którzy potrafią dawać siebie innym.

Patronat nad projektem objął National Geographic Traveler. Kamyki  malowała także znana dziennikarka, autorka, podróżniczka Beata Pawlikowska. 

Kolorowy, międzynarodowy chodnik z ręcznie malowanych kamyków, powstał w Ełku, w ramach projektu społecznego, połączył we współdziałaniu wiele Państw świata, miast Polski, instytucji, ale nade wszystko osób. Powstał dla każdego z nas, tak by nas łączyć, byśmy częściej idąc na spacer uśmiechali się do siebie. To miejsce dla każdego komu życzliwość, otwartość, współtworzenie też są bliskie. 

IMG 2817xx

IMG 2834xx

W Ełku, po cieszącej się dużym powodzeniem grze w kółko i krzyżyk, w którą można było grać za pomocą kamyków, powstała kolejna alternatywa dla porzucenia smartfona i wyjścia z domu.  Proste, ekologiczne, naturalne, klasyczne gry  będą chwilą relaksu na łące pod drzewami, dla wszystkich chętnych mieszkańców i turystów. Wszystkie gry powstają w ramach projektu społecznego  "Inteligentny Ełk".

Nad Jeziorem Ełckim powstała plenerowa tabliczka mnożenia, to kolejny pomysł Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia na edukację przez zabawę. Obok stołu na którym znajduje się tabliczka wkrótce pojawią się także  ekologiczne krzesła, projektu fundacji, które otrzymały drugie życie. Zaprojektowaliśmy je dla Was tak, by było widać w nich zarówno elementy stare, jak i nowe "tchnienie". Kto oglądał " Toy Story", ten wie, że rzeczy też żyją i nie lubią śmietnika:). 

Gra w gumę, kawa za uśmiech, mały piknik na trawie, to już dziś nad Jeziorem Ełckim. W imieniu organizatorów, Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia, serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby ( dzieci wraz z opiekunem) do udziału w czwartej edycji podwórkowych gier z lat 80. i 90., a wszystko w atmosferze radosnej zabawy. Będzie można także pomalować kolorowe kamyki, które w czerwcu ozdobią plener Jeziora Ełckiego. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały. Jeśli chcesz piknikować  z nami na trawie, wypić kawę czy herbatę, zabierz ze sobą coś pysznego i koniecznie uśmiech :).  Mamy też dla Was niespodziankę, otwarcie pierszej plenerowej, edukacyjnej "zabawy", która zamieszka nad Jeziorem Ełckim:) 

Akcja o charakterze rekreacyjnym odbędzie się dziś o godz. 12.00 przy ul. Nadjeziornej (promenada ełcka, łaka vis a vis budynku Villa Park, w pobliżu placu zabaw).

Kto z Was pamięta, jak wyglądały podwórkowe zabawy młodzieży w latach 80. i 90.? Trzepaki, gra w klasy, ukochana guma, którą nosiło się wszędzie, w piórniku, kieszeni, plecaku, torebce, sukience, bez gumy do skakania, prawdziwa młoda dama, nie ruszała się wtedy nigdzie. O kredę w kieszeni też było nie trudno, bo każdy wiedział co to gra w klasy. Gier było mnóstwo, ich źródłem nie była chińska fabryka, lecz dziecięca kreatywność, przydawało się wszystko, piasek, patyk, kamień, kapsle i choć powstawały z niczego, nigdy nie można im było zarzucić banalności. Wciągały tak bardzo, że do domu, długo po dobranocce z podwórka wracaliśmy najczęściej z płaczem…

W razie pytań: 511-589-675 Monika, 669 - 267 - 886 Marzena.

Serdecznie zapraszamy! Nie "prześpijcie" niedzieli:). Do zobaczenia. 

Dawne gry podwórkowe

IMG 6588f

 

Kochani, jak co roku bardzo serdecznie zapraszamy Was do naszego Wielkanocnego Stołu. Żałujemy, że nie możemy usiąść przy nim normalnie i spotkać się razem z Wami. Znowu będzie bez uścisków, ciepłych bliskich życzeń i długich rozmów,  będą jednak na Was czekać ciepłe obiady na wynos  i drobny suchy prowiant. Symboliczny stół dla potrzebujących w czasie pandemii, samotnych oraz bezdomnych, stół dla wszystkich ełczan, którzy tego potrzebują stał będzie w tym roku na tarasie Pierogarni Babci Frani,przy ul. Nadjeziornej 19/U4,  tam będą czekały na Was paczki, które sami będziecie mogli odbierać.  Dania odbierać możecie w godzinach 11.00 - 15.00. 

Nasza E(ł)KO Chatka będzie nieść szansę i nadzieję na edukację, uśmiech i lepsze jutro, dzieciom szczególnie jej potrzebującym - na Czarnym Lądzie. Bo Ełk widzi więcej, bo Ełk widzi dalej..

To nie film fantastyczny, w którym oglądamy kobiety dźwigające na barkach wielkie kanki wody. To rzeczywistość, smutna rzeczywistość jeszcze wielu miejsc na świecie. Jednym z takich miejsc jest Ganze Malomani Village - to tu m.in.  lokalni piją wodę z rzeki. Najbliższy kran z wodą jest 15 km dalej. Woda jest płatna. Tę rzeczywistość zmienią Mieszkanki i Mieszkańcy Ełku wraz z instytucjami wspierającymi, finansując budowę bezpłatnej studni, otwartej dla każdego. Studnia powstanie w ramach projektu " Kropla Serca z Ełku do Afryki", który na terenie naszego miasta zainicjowała i prowadziła Fundacja Odpowiedzialni Za Marzenia.  Więcej o całej akcji: https://zrzutka.pl/urrv8b

Piękne ekologiczne praktyki  znowu pomagają, to co jednemu zbywa, może jeszcze przydać się drugiej osobie. To już kolejna odsłona naszego Eko Rynku z Sercem, który tym razem będzie pomagał tym, którzy aby zaspokoić pragnienie przemierzają czasami kilka kilometrów w poszukiwaniu wody - afrykańskim dzieciom.  Rzecz oddawały nam ełckie instytucje, ale także osoby prywatne, tak jak zawsze, zebraliśmy ich masę:). Jesteście niesamowici! Wielkie dzięki za każdą kroplę Waszego serca, ale nade wszystko za współpracę, za to, że budujecie "cegiełka po cegiełce" razem z nami. 

Ełczanie na kamykach znajdą także ukochane kino Polonia, kultowe filmy i bajki...

Strona 1 z 4