"Zielone" biblioteki plenerowe powstały w ełckich parkach

Written by Monika Drobińska on poniedziałek, 05 sierpień 2019.

W Ełku powstały biblioteki plenerowe, z których każdy może wypożyczyć książkę, przeczytać i oddać na miejsce (zasada otwartości i zaufania). Można także oddać książki, którymi sami chcemy podzielić się z innymi.  Misją projektu jest wspieranie, promowanie i rozwój czytelnictwa na terenie naszego miasta poprze ułatwienie dostępu do książek, a także integracja Ełczan poprzez wzajemne dzielenie się tym, co jednemu z nas zbywa, a dla drugiego może być chwilą wytchnienia, radości i edukacji. Książki dostępne są w Parku Kopernika oraz w Parku Sportowo- Rekreacyjnym w Ełku. Projekt  naszego autorstwa ( Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia) współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Ełk. Wśród pozycji wydawniczych znajdziecie m.in. wiele ciekawych książek w tym  psychologicznych, również książki dla dzieci.

Projekt łączy innowacyjne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne, z troską o rozwój mieszkańców i turystów Mazur, poprzez zapewnienie im bezpłatnego dostępu do książek. Biblioteki powstały ze ściętych wcześniej, przydrożnych, zagrażających bezpieczeństwu drzew. Dach bibliotek jest porośnięty trawą – tzw. „zielony dach”. Obok jednej biblioteki stanął zbiornik na deszcz – dębowa beczka z kranem, w pojemniku będzie gromadziła się deszczówka, która posłuży do podlewania zielonych dachów oraz roślinności.

- Beczka nie tylko w ogrodzie, ale także w parku to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań retencyjnych, jakie możemy zastosować. Otwarta beczka będzie zbierać wodę opadową, którą później możemy  wykorzystać do podlewania roślinności w parku. 

- Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia i ma mnóstwo niekwestionowanych zalet, dlatego zdecydowaliśmy się w bibliotekach zbudować zielony dach, co będzie wpływać na mikroklimat i retencję wody. Takie dachy mają dużą zdolność do zatrzymywania wody opadowej, mogą też być inspiracją dla innych w większych projektach budowlanych w naszym mieście, na co bardzo liczymy!

- Uważamy, że „walkę” ze zmianą klimatu trzeba prowadzić nie tylko na poziomie globalnym, lecz także lokalnie, bardzo dużo zależy od samorządów miast, Ełk chce być dobrym przykładem. Niewielkie, niekosztowne projekty – to najlepszy przykład dobrych praktyk. - Idea zielonych bibliotek, ma na celu propagowanie dobrych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. To pierwsze zielone biblioteki jakie powstały w Polsce.

REGULAMIN BIBLIOTEK

 - Zasada jest prosta: wypożycz, przeczytaj, oddaj  - mówią autorzy projektu z Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia.  - Każdy z nas może wypożyczyć książkę do domu, przeczytać i oddać do biblioteczki, tak aby mogła skorzystać z niej kolejna osoba. Możecie także podzielić się swoimi książki, jeśli w biblioteczce będzie miejsce - to jedyny warunek. Książek nie wolno zostawiać pod biblioteką, to miejsce dla nas wszystkich o które musimy wspólnie dbać.  - Wiele osób pyta nas co będzie jeśli Ełczanie nie będą oddawać książek, będą je zabierać na własność, odpowiadamy krótko - to nie nasze sumienie, wierzymy jednak, że dobro rodzi dobro, po to powstał projekt, żeby przynosił radość nam wszystkim a nie zmartwienia. Biblioteki plenerowe mogą być wizytówką Ełczan – wierzymy, że tak się stanie, nie mamy wątpliwości, że Ełczanie potrafią się dzielić i być odpowiedzialni.

Przy jednej z bibliotek dostępne są leżaki wypoczynkowe szczególnie z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami, wkrótce zakupimy również matę z której będziecie mogli korzystać. Pomyślimy ( z czasem) również o skrzynkach na wasze książki.

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Próbowaliśmy wymienić każdego z imienia i nazwiska, lista jednak okazało się dłuższa niż artykuł :). Dziękujemy Wam, za trud rady, pomysły, wykonanie, dofinansowanie  z Urzędu Miasta - bez tego realizacja projektu nie byłaby możliwa,  a nade wszystko dziękujemy za życzliwość i wsparcie, którego dodawaliście nam na każdym etapie realizacji projektu. 

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce naszej ekipy stolarskiej, która realizuje z nami już trzeci projekt, chociaż nie należymy do najłatwiejszych klientów. Dziękujemy, że zawsze bierzecie pod uwagę nasze poprawki, "widzimisię" i "odwidziało mi się":) 

DZIĘKUJEMY! DOBREGO, OWOCNEGO CZYTANIA!

na oniec

adaj

About the Author

Monika Drobińska

Monika Drobińska


 "Człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmienić siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne".