LITERATURA WOJENNA DLA DZIECI - polecamy

Written by Monika Drobińska on piątek, 12 styczeń 2018. Posted in Książki

100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

LITERATURA WOJENNA DLA DZIECI  - polecamy

W małym, zaledwie 7 letnim serduchu nosiła tony czułości  i wrażliwości na krzywdę innych. Śniła o świeżym chlebie z białym pachnącym mlekiem, takim innym od jej codziennego: paskudnego jak glina.  I o kwitnących, pachnących łąkach. Przyjaźniła się ze szczurem ze złamanym ogonkiem.

Los je nie oszczędzał. Zesłał zamieć i lokomotywę, która w jednej chwili świat małego dziecka zamieniła w nicość. Było też  pożegnanie, podczas którego „do widzenia” to tylko słowa, które się nie ziszczą.

Czy doczekała się kiedyś polskiego chleba, który nie smakuje jak glina? 

 

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Ze specyficznym kunsztem prowadzi małego czytelnika przez kawałek trudnej, polskiej historii.  Z wielką klasą unika epatowania okrucieństwem, cierpieniem a nade wszystko tanim  moralizatorstwem. Książka piękna i warta przeczytania zwłaszcza, że w ty roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rodzina dziewczynki  -  Chmurki -  to zesłańcy, ofiary stalinizmu. Dziewczynka nie rozumie dlaczego nagle musi opuścić warszawskie mieszkanie i razem z mamą, babcią i ciocią zamieszkać w rozpadającej się chałupie na dalekiej Syberii. Książka na  podstawie prawdziwych wspomnień Anny Szwykowskiej-Michalskiej. Polecamy dzieciom od 10 roku życia. 

 

About the Author

Monika Drobińska

Monika Drobińska


 "Człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmienić siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne".