LITERATURA WOJENNA DLA DZIECI - polecamy

on piątek, 12 styczeń 2018. Posted in Książki

100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

LITERATURA WOJENNA DLA DZIECI  - polecamy

W małym, zaledwie 7 letnim serduchu nosiła tony czułości  i wrażliwości na krzywdę innych. Śniła o świeżym chlebie z białym pachnącym mlekiem, takim innym od jej codziennego: paskudnego jak glina.  I o kwitnących, pachnących łąkach. Przyjaźniła się ze szczurem ze złamanym ogonkiem.

Los je nie oszczędzał. Zesłał zamieć i lokomotywę, która w jednej chwili świat małego dziecka zamieniła w nicość. Było też  pożegnanie, podczas którego „do widzenia” to tylko słowa, które się nie ziszczą.

Czy doczekała się kiedyś polskiego chleba, który nie smakuje jak glina? 

 

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Ze specyficznym kunsztem prowadzi małego czytelnika przez kawałek trudnej, polskiej historii.  Z wielką klasą unika epatowania okrucieństwem, cierpieniem a nade wszystko tanim  moralizatorstwem. Książka piękna i warta przeczytania zwłaszcza, że w ty roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rodzina dziewczynki  -  Chmurki -  to zesłańcy, ofiary stalinizmu. Dziewczynka nie rozumie dlaczego nagle musi opuścić warszawskie mieszkanie i razem z mamą, babcią i ciocią zamieszkać w rozpadającej się chałupie na dalekiej Syberii. Książka na  podstawie prawdziwych wspomnień Anny Szwykowskiej-Michalskiej. Polecamy dzieciom od 10 roku życia.